Smíšený pěvecký sbor Virtuosi di Mikulov

KAMPANILA 12
Mezinárodní festival pěveckých sborů v Mikulově
Pod záštitou starosty města Mikulova Rostislava Koštiala

31.8.-2.9. 2012

 

 

PROGRAM FESTIVALU

ZAHAJOVACÍ KONCERTDietrichsteinská hrobka | 19.00hod.

Účinkující:
Cantica Collegium musicum Martin (Slovensko)

Dirigent | Štefan Sedlický

     Horváth Márton Levente          O salutaris

     P. Passerau                              Il est el est bon
     Giovani Croce                          O vos omnes
     Wyliam Byrd                            Beáta viscera
     Wyliam Byrd                            Ave verum corpus
     J. Encina                                  Cu – cu
     Mokranjac                               Tebe pojem    
     P.I. Čajkovskyj                        Milost mira      
                                                    Svjatyj Bože
    M.Sch. Trnavský                      Otče náš    
    A. Dvořák                                 Napadly písně    
    Tučapský                                  Pater mi
    P. Killeen                                    Ave Maria    
    Georgy Deak Bardos                  Eli,  Eli
    Jevgenij Iršai                              Gloria  
   Javier Busto                                O magnum mysterium
   G. Gerschwin                              Embraceable You
   J. Pančík                                    Okolo Hradišča      
   J. Cikker                                     Vlh, vlha pekný vták  
   O. Halma                                    Čačina, čačina
ÚČINKUJÍCÍ

imagecantica collegium musicum martin (SK)

Byl založený v únoru 1991 skupinou nadšených zpěváků z řad Martinského spevokolu. Prvním dirigentem byl Božidar Vongrej. V roce 1994 sa ujímá uměleckého vedení a dirigování Štefan Sedlický a hned následně v r. 1995 získavá sbor prvenství na celostátní soutěži komorních sborů ve Vranove nad Topľou.

Úspěšně reprezentuje město Martin a Slovensko doma i v zahraničí. V dubnu 2002 vystupoval v Hoogeveene (Holandsko) před holandskou královnou Beatrix.

V roce 2007 to bylo předovším pozvání do Říma a Vatikánu, kde sbor koncertoval v Bazilice Svatého Petra i na audienci papeže Benedikta XVI. V prosinci 2008 Cantica účinkovala na slavnostním otevření zrekonstruovaného Národního domu  v Martine.

Cantica vydala doteď tři profilové CD nosiče.                                                                                  

 

 

SETKÁNÍ Rajská zahrada mikulovského gymnázia 19.00hod.

Účinkující:

Virtuosi di Mikulov | dir. Martina Kirová
Cantica Collegium musicum Martin (Slovensko) | dir. Štefan Sedlický
Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice | dir. Tomáš Židek
Forte! - Sólisté na desátou | dir. Zuzana Kadlčíková Pirnerová

 

ÚČINKUJÍCÍ

imageVysokoškolský umělecký soubor Pardubice

Hudební těleso s více než šedesátiletou tradicí. Založené v roce 1950 Doc. Ing. Vlastislavem Novákem, CSc. Vl. Novák ho vedl do roku 1992. Soubor se pod jeho vedením řadil mezi přední česká vokální tělesa. Do roku 2007 byl uměleckým vedoucím Jiří Kožnar a pak do roku 2010 soubor vedl MgA. Ondřej Tajovský z Brna. Od července 2010 je šéfdirigentem MgA. Tomáš Židek. VUS disponuje s repertoárem vhodným pro různé příležitosti. Koncerty připravuje z vokálních a vokálně instrumentálních děl všech slohových období.  Jeho členy jsou zpěváci z řad mládeže a další starší zpěváci, kteří vedou mladé lidi k rozvoji jejich hudebního nadání. Činnost souboru je rozvíjena a zároveň propojena s reprezentací Univerzity Pardubice, v jejichž prostorách soubor sídlí a působí. Soubor vydal propagační CD TE DEUM, CD ECCE HOMO. Ke konci roku 2011 vydal nové CD DONATIO a to k poctě stavitele a mecenáše Josefa Hlávky. 

VUS se pravidelně zúčastňuje mezinárodních sborových soutěží. Během roku 2011 to byly mj. Svátky písní Olomouc, kde získal zlaté medaile ve všech soutěžích, kterých se zúčastnil. Na MF FSU Jihlava se umístil ve stříbrném pásmu těsně pod hranicí zlata a v soutěži MF B. Martinů byl oceněn za nejlepší provedení skladby českého skladatele 20. století. XXI. ročník MF vánoční a adventní hudby s Cenou Petra Ebena byl pro VUS triumfem, kde se umístil v obou kategoriích ve zlatém pásmu a odvezl si hlavní cenu MF - Pohár Petra Ebena. Vedle toho sbor spolupořádal mezinárodní festival akademických sborů Festa academica 2011.


imageForte! - Sólisté na desátou

Forte je pěvecký ansámbl, který vyniká netradičním přístupem k repertoáru. Nezařadíte ho snadno ani do žánru opera, stará hudba, lidová hudba, ani nikam jinam.
Červenou nití, která se line tvorbou deseti sólistů pod vedením umělecké vedoucí Zuzany Pirnerové, jsou emoce. Ta vybírá pro ansámbl hudební čísla, která jsou nabitá city, bez ohledu na skladatele nebo století ve kterém vznikly.

Spojit deset silných hlasů do ansámblu, který musí pracovat jako tým, považovali někteří hudebníci za značně odvážný počin, doplněný pochybami o tom, zda se silné individuality nebudou bít a dokáží svoje ego obětovat zvuku celého tělesa. Dirigentka proto hledala měkké barevné hlasy s výrazným pěveckým fondem, zároveň však osobnosti, které cítí skupinového ducha a svůj sólový projev propojí s intenzivním zvukem skupiny, která dala název celému pěveckému uskupení.

Forte tak tvoří most mezi sbory a sólisty. Vybírá z obojího to nejlepší a vytváří něco nového, výzvu, novou energii. Forte je koncentrovaná energie nejen pěvěckých individualit. Forte je ansámbl silných emocí.


TE DEUM | Farní kostel sv. Jana  Křtitele v Mikulově 15.00 hod.

Účinkující:
Lumír
Virtuosi di Mikulov
Mladí brněnští symfonikové

Dirigent | Tomáš Krejčí

Giuseppe Verdi
 
REQUIEM

 

ÚČINKUJÍCÍ

imagelumír

je smíšený pěvecký sbor, který byl založen v Brně - Králově Poli již v druhé polovině 19. století. V jeho řadách působí lidé různých profesí, kterým je vlastní individuální zaujetí hudbou i společné nadšení pro sborový zpěv. Během více než 140 let své existence se za jeho dirigentským pultem vystřídala řada hudebních osobností. V současnosti je sbormistrem  Lukáš Kozubík, absolvent Janáčkovy konzervatoře,  Institutu pro umělecká studia Ostravské univerzity, oboru operní a koncertní zpěv a oboru dirigování sboru na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

Sbor Lumír se soustřeďuje zejména na interpretaci sborové literatury a capella, ale nevyhýbá se ani rozsáhlejším vokálně-instrumentálním skladbám. Repertoár sboru zahrnuje díla renesanční polyfonie a baroka, ale i romantické skladby a díla soudobých autorů, s těžištěm v české tvorbě. Časté jsou i exkurzy do žánrů jako je muzikál, lidové písně, spirituály.

Lumír každoročně pořádá 15 až 20 koncertů a pravidelně se účastní sborových soutěží. Během posledních let sbor podnikl koncertní zájezdy do Moldávie, Lucemburska, Slovinska a Francie. 

 

imageMladí brněnští symfonikové

Vznik MBS v roce 1994 podnítila společná idea všech ředitelů brněnských ZUŠ obohatit dosavadní model brněnského základně-uměleckého školství o zcela novou dimenzi, a to profesionálně vedený symfonický orchestr, který bude představovat alternativu zejména pro ty žáky a absolventy ZUŠ, kteří sice netouží po kariéře profesionálního umělce, ale mají vřelý vztah ke klasické hudbě a chtějí zakusit atmosféru symfonického tělesa. Od svého zrodu orchestr uspořádal stovky koncertů téměř ve všech zemích středoevropského regionu (kromě ČR nejčastěji Švýcarsko, Rakousko, Polsko, Slovensko) a může se pochlubit i účastí na několika zahraničních mezinárodních hudebních festivalech, mj. Festivaly Eurorchestries v Poitou-Charent a Charente Maritime, Francie a(2004) a Shizuoka, Japonsko (2006).

Orchestr sdružuje 60 studentů a absolventů středních a vysokých škol, povětšinou mezi 14 a 26 lety. Všechny hráče přitom spojuje radost ze hry a společného prožitku, ale i touha po předvedení co nejlepšího výkonu a snaha každého hráče přispět k vytouženému úspěchu co největším dílem.

 Šéfdirigentem a hybnou silou veškerého orchestrálního dění je již 15 koncertní sezónuTomáš Krejčí.

 

TOPlist