Smíšený pěvecký sbor Virtuosi di Mikulov

KAMPANILA 03
Mezinárodní festival pěveckých sborů v Mikulově


5.-7.9. 2003
 

 

PROGRAM FESTIVALU

ZAHAJOVACÍ KONCERT | Vstupní sál zámku v Mikulově | 19.00hod.

Účinkující:
Q–VOX
Dirigent | Tomáš Krejčí

 

ÚČINKUJÍCÍ

imageQ–VOX

je mužské vokální kvarteto. V roce 1997 je založili absolventi a studenti JAMU v Brně. Jeho uměleckým vedoucím je v Mikulově velmi dobře známý Tomáš Krejčí (baryton). Dalšími členy ansámblu jsou Petr Julíček (tenor), Tomáš Badura (tenorbaryton) a Aleš Procházka (bas). Soubor navazuje na činnost Moravského vokálního kvarteta, které působilo v Brně v letech 1928–1949 a věnovalo se reprodukci širokého repertoáru s důrazem na novinky tehdejších autorů a na úpravy lidových písní. Q-VOX má v repertoáru skladby Schuberta, Lassa, Dvořáka, Janáčka a Martinů i českou a světovou populární hudbu třicátých let a spirituály.


SETKÁNÍ Rajská zahrada mikulovského gymnázia 19.00hod.

Účinkující:
SMÍŠENÝ PĚVECKÝ SBOR VALTICE (CZ) | dir. Milan Kolář
VIVAT CANTICUM ( D) | dir.Wolfgang Schwabenicky
GRENZLANDCHOR HOHENAU ( A) | dir.Felizitas Flor
TIMRA MANSKÖR ( S) | dir. Jan Pettersson
VIRTUOSI DI MIKULOV | dir. Hana Matušková
PĚVECKÝ SBOR B.A.S. | dir. Lubomír Mátl

 

ÚČINKUJÍCÍ

imageSMÍŠENÝ PĚVECKÝ SBOR VALTICE

vstupuje do třinácté sezony. Za dobu svého působení uskutečnil desítky koncertů doma i v Rakousku a nastudoval šest mší našich skladatelů. Svým srozumitelným a rozmanitým repertoárem – od lidových písní po klasiku – nabízí posluchačům co nejširší spektrum vokální tvorby. Zpívá pro radost svou i spokojenost posluchačů doma i v zahraničí. V tomto roce uskutečnil koncert v Langenzennu v Německu. Sbormistrem je od počátku Mgr. Milan Kolář.

 

imageVIVAT CANTICUM ( D)

je ženský pěvecký sbor, který má své sídlo v městečku Altmittweida v Sasku. Od jeho založení je uměleckým vedoucím a sbormistrem Dr. phil. Wolfgang Schwabenicky. Sbor pořádá koncerty v oblasti své působnosti, účastnil se však i adventních koncertů v Drážďanech a Lipsku. Kromě toho podnikl již třikrát koncertní cestu po jižní Moravě. Zde navázal kontakt se sborem Virtuosi di Mikulov, s nímž v roce 2000 uspořádal několik společných vystoupení v Německu. Pěvkyně se věnují především skladbám z období renesance, romantismu a současnosti. Kromě toho sbor s oblibou zpívá německé národní písně a písně jiných národů, většinou v nevšedním zpracování.


imageGRENZLANDCHOR HOHENAU ( A)

byl založen v roce 1980 z iniciativy čtyř místních rodin. Těm se podařilo vyhledat v rakouském pohraničním městě další hudební nadšence a získat je pro spolupráci. Pod vlivem hesla čestného člena sboru Seppa Pruggera „Jen společně se můžete stát velkými“ se těleso po překonání počátečních potíží vypracovalo na současnou úroveň. Nyní má tento smíšený sbor třicet ambiciózních pěvců, kteří zpaměti přednášejí lidové písně, madrigaly, mše a další repertoár. Zažil velké úspěchy na různých pěveckých soutěžích a festivalech v Dolním Rakousku či v Praze a při vystoupeních ve Vídni, v klášteře Altenburg, v kapli v Schönbrunu, na zámku Grafenegg a v řadě dalších míst. Bohatá je i spolupráce sboru s ORF. Do Mikulova přijíždí poprvé.


imageTIMRA MANSKÖR ( S) 

je mužský pěvecký sbor, jehož historie začíná v roce 1948. Z počátku byli jeho členy zejména dělníci pil a papíren kolem Timra, vesnice ležící nedaleko od města Sundsval v severním Švédsku. V současnosti má sbor 45 členů, z nichž 30 jich přijíždí do Mikulova. Sbor má velmi pestrý repertoár – v první řadě zpívá typické švédské mužské sbory, miluje duchovní písně, také však skladby Beatles a zpívá i další populární skladby. Vystupuje pět- až šestkrát ročně, obvykle v chrámech – specielně o Vánocích, při kulturních akcích a švédských svátcích. Je to první cesta tohoto sboru na jižní Moravu. 

 

imagePĚVECKÝ SBOR B.A.S.

je sdružení s proměnlivým složením, vzniklé z touhy oslavit šedesátiny svého bývalého dlouholetého uměleckého šéfa Lubomíra Mátla, s nímž zaznamenalo mnohé úspěchy v sedmdesátých letech uplynulého století. A oslavilo je zcela mimořádně – řádným zkoušením na soustředění s milovaným Mistrem. Tam někdejší členové Brněnského akademického sboru nacvičili několik skladeb z dřívějšího i nového repertoáru a v krásné akustice gotického kostela v Doubravníku u Tišnova je zazpívali při mši. Krátce nato vystoupili spolu s Virtuosi di Mikulov na koncertě Návraty ve Valticích a rozhodli se ve zpěvu pokračovat. Po koncertech v Boskovicích i jinde je B.A.S. poprvé hostem mikulovské KAMPANILY.
 

TE DEUM | Kostel sv. Václava v Mikulově | 14.00hod.

Účinkující:
PĚVECKÝ SBOR B.A.S. | dir. Lubomír Mátl
VIRTUOSI DI MIKULOV | dir. Hana Matušková
MUSICA DA CAMERA BRNO | dir. Martin Franze
Jana Hrušková  | soprán 
Martin Jakubíček | varhany 
Lucie Pelíšková | flétna 
Dirigent | Lubomír Mátl

 

ÚČINKUJÍCÍ

imageMUSICA DA CAMERA BRNO 

byla založena Martinem Franze v roce 1996 jako vokálně-instrumentální soubor se specializací na českou barokní hudbu a současnou vokální tvorbu. Kromě zakladatele se na vedení tělesa podíleli i další sbormistři a dirigenti. Ansámbl vystoupil na více než 50 koncertech v ČR i v zahraničí a natočil dva kompaktní disky. V současné době pracuje Musica da Camera Brno v ustálené komorní sestavě osmi vokalistů. Jsou to profesionálně působící absolventi středních a vysokých hudebních škol a zpěváci, kteří se intenzivně věnují ansámblovému zpěvu. Soprán – Jana Hrušková, Ivana Mikesková a Veronika Jandlová j.h., alt – Magdalena Vijačková a Michaela Žižková, tenor – Tomáš Pavlík a Jan Popelka, bas – Vít Starka a Štěpán Policer. Na letošní KAMPANILE zpívají členové MdCB sólové party na posledním festivalovém koncertě.


TOPlist